اسپانیا

 

ارمنستان

ایتالیا

 

استرالیا

 

تایلند

  بلغارستان  

چین

 

ترکیه

 

سنگاپور

 

دبی

 

قبرس

 

فرانسه

 
مصر  

مالزی

 
     

 

   ارمنستان


ارمنستان کوچکترین جمهوری کشور های مستقل مشترک المنافع است با مساحت 29800 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 000/008/3 نفر که با زبان های ارمنی ، آذری و کردی صحبت کرده و مذهبشان ارمنی است. پایتخت این کشور یروان و واحد پول رایج درام می باشد.

ارمنستان دارای آب و هوای خشک با اختلاف محلی بسیار زیاد به دلیل میزان ارتفاع است . رودهای معروف ارس و زنگه از این کشور عبور می کنند . جاذبه های توریستی بسیار زیادی در ارمنستان وجود دارد که توریست به سختی می تواند یکی را انتخاب کند . یکی از این مراکز دیدنی غار موزروی است . این غار بسیار نمناک بوده و برای ورود حتماً وجود یک راهنما توصیه می شود . عمق این غار 300 متر و ساختار آن ترکیب بسیار زیبایی دارد . یکی از شهر های معروف ارمنستان دلیجان نام دارد که محلی ها به آن سوئیس کوچک ارمنستان نیز می گویند.

این شهر جنگلی نمونه بارزی از معماری سنتی این منطقه است. جنگل های سبز و خنک این ناحیه در تابستان های گرم مشرف به دره آرارات می باشد . از دیگر بناهای زیبای ارمنستان کلیسای زوراتر است که یکی از آثار مقدس قرون وسطی تلقی می شود .

این کلیسا هیچ تالاری ندارد و تنها از یک محراب مرکزی تشکیل شده که در اطراف آن محلی برای نگهداری ظروف مقدس کلیسا ساخته شده است . بنابراین مراسم مربوط به کلیسا در فضای باز (هوای آزاد) برگزار می گردد.کاروان سرای کتراتس نیز از آثار دیدنی ارمنستان است که بعنوان راهی برای رسیدن به جاده ابریشم مورد استفاده قرار می گرفته است. کتیبه ارمنی روی در این کاروان سرا به دلیل آب و هوای جوی مخدوش شده اما نوشته ایرانی آن باقی مانده است. همچنین باقیمانده ی سنگ های مربوط به آرامگاه عصر آهن نیز در این مکان دیده می شود.

از دیگر آثار تاریخی ارمنستان می توان به اختصار از : کلیسای اوشاکان ، دریاچه جنگلی ، پارزلیچ ، قلعه براداوان و آرامگاه نوراتوس نام برد .


 

   اسپانیا


پادشاهی اسپانیا کشوری است واقع در جنوب غربی قاره اروپا . اسپانیا به همراه پرتغال، جبل الطارق و آندورا در شبه جزیره ایبری واقع شده است . پایتخت اسپانیا مادرید ، زبان رسمی اسپانیولی و مساحت آن 782/504 کیلومتر و جمعیت آن در حدود 988/515/82 نفر است.

 واحد پول اسپانیا یورو می باشد. اسپانیا 17 واحد خود مختار دارد. از سوی دیگر این کشور به 50 استان تیز تقسیم شده است. شهر های مهم بارسلون ، والنسیا ، ملاگا ، زاراگوزا ست. اسپانیا دارای معدن آهن ، مس ، ذغال سنگ ، کبالت ، نقره ، جیوه و فسفات های مختلف است . صنایع عمده پارچه بافی ، کاغذ سازی ، صنایع اتومبیل در این کشور رونق خاصی یافته . مذهب رسمی مردم اسپانیا کاتولیک است. مشهورترین بخش اسپانیا مجمع الجزایر قناری ست مرکب از هفت جزیره در اقیانوس اطلس نزدیک به ساحل مراکش که یکی از 17 منطقه خود مختار اسپانیا است و پایتخت آن لاس پالماس می باشد . مراکش نیز بر این جزایر ادعای مالکیت دارد . نام " قناری " از نام این جزیره ها گرفته شده چرا که این پرنده بومی این منطقه است.

جزایر قناری را در متون فارسی " جاودان کث " می نامیدند به معنای شهر جاودان و ایرانیان این جزایر را نقطه آغاز نیم روز ( نصف النهار ) به شمار می آوردند . آندولوس نیز یکی از 17 ناحیه ی خود مختار کشور اسپانیاست که پایتخت آن سویل می باشد . بازمانده های فراوانی از معماری موری ( مراکشی ) در آندولوس بجا مانده ، زیرا این منطقه واپسین دژ مقاومت مورها پیش از بازپسکیری این سامان از سوی پادشاهان کاتولیک است.

 نامدارترین آثار این منطقه کاخ الحمراء گرانادا ، مزکوئیتا در کوردوبا و برج های توره دل اورو و جیرالدا در سویل . از آثار باستانی آن می توان به مدینة الزهرا در نزدیکی کوردوبا اشاره کرد .


 

   استرالیا

 


استرالیا کشوری است بین اقیانوس هند و آرام در نیمکره جنوبی . با جمعیتی در حدود 20 میلیون نفر ششمین کشور بزرگ دنیا از نظر مساحت و سومین کشور انگلیسی زبان بزرگ است و پایتخت آن کانبرا می باشد. در ساحل شرقی استرالیا سلسله جبالی قرار دارد که آن را آلپ استرالیا می گویند . واحد پول استرالیا دلار و آب و هوای آن بری است . قسمت مشرق و جنوب شرقی استرالیا معتدل و مرطوب می باشد . رودخانه های مهم آن دارلینگ و مورای است که به یکدیگر متصل می شوند . ملبورن ، سیدنی از شهرهای مهم استرالیا هستند . دین اکثر مردم استرالیا مسیحیت است . اکثر مردم استرالیا اروپایی می باشند . زبان رسمی این کشور انگلیسی با گویش استرالیایی است.
صخره مرجانی در ساحل کوئین لند در استرالیا از اهمیت ویژه ای برخوردار است . این صخره مرجانی از بدن پولیپ های مرجانی مرده  ساخته شده است . پولیت ها جانوران کوچکی هستند از جنس ماهی ، هنگامی که می میرند بدن آنها متلاشی می شود اما پیاله های سنگی باقی می مانند . هزاران میلیارد از این پیاله های سنگی این صخره مرجانی معروف را تشکیل می دهند.
شهر سیدنی نماد کشور استرالیا است که در جنوب شرقی این کشور واقع شده ، شهری با جذابیت های بیشمار و اولین مکانی ست که اکثر جهانگردان در بدو ورود به استرالیا در آن پا می گذارند. جاذبه های طبیعی، مراکز تفریحی، پارکهای ملی و حفاظت شده، موزه ها و گالری های هنری باعث شهرت جهانی سیدنی شده اند. مهمترین و ارزشمند ترین مکان طبیعی سیدنی بندر آن است که 2 بنای " هاربریج " و " اپراهاوس " را در خود جای داده . اپراهاوس از معتبرترین مراکز نمایشی است که از لحاظ معماری یکی از متمایزترین بناهای معماری قرن 20 بشمار می رود و از نظر هنری یکی از مشهورترین اماکن دنیا برای اجرای هنرهای نمایشی است که می توان آن را یکی از مهمترین اماکن توریستی سیدنی دانست . سواحل سیدنی از دیگر مناطق زیبای شهر بشمار می آیند که معروفترین آن ها " بوندای بیچ " است.

 این ساحل پذیرای جهانگردان بسیاری می باشد . بوندای بیچ با امواج خروشان خود هر روزه موج سواران را به رویارویی می طلبد و کمتر روزی را می توان مشاهده کرد که موج سواری خود را به موج آب سپرده باشد . از دیگر مناطق دیدنی سیدنی " دارلینگ هاربر " می باشد  . دارلینگ هاربر یکی از بزرگترین بندرگاه های دنیاست که جهانگردان و شهروندان سیدنی برای گذراندن ایامی خوش به آنجا پناه می برند . جاذبه های بیشماری در اطراف آن قرار دارد که من جمله می توان به آکواریوم سیدنی با بیش از 11500 نوع جانور آبزی اشاره کرد که در نوع خود بی نظیر است . موزه دریا نوردی استرالیا ، باغ چینی دوستی ، سالن سینمای آی مکس و موزه نیروگاه از دیگر اماکن دیدنی دارلینگ هاربر بشمار می رود.
 

برج سیدنی با 305 متر ارتفاع از اهمیت ویژه ای برخوردار است . دیدن شهر از فراز برج سیدنی بسیار جذاب است . در ارتفاع 250 متری محلی با فضای بسته و چشم انداز 360 درجه در اختیار بازدید کنندگان قرار دارد . در ارتفاع 260 متری نیز بازدیدکنندگان می توانند در فضای باز به تماشای شهر سیدنی بنشینند . دو رستوران چرخان نیز در این برج پذیرای بازدیدکنندگان است . به طور کلی ، آب و هوای معتدل ، سواحل زیبا ، جاذبه های طبیعی ، امکانات گسترده جهانگردی به همراه مردم خونگرم و خوش مشرب از جمله دلایلی است که سالانه میلیون ها نفر را به این نقطه از کره زمین می کشاند.


 

   ایتالیاجمهوری ایتالیا کشوری است در جنوب اروپا و شبه جزیره ای در مرکز دریای مدیترانه ، با مساحت 301230 کیلومتر و جمعیتی بالغ بر 33010358 نفر که همگی به زبان ایتالیایی صحبت می نمایند. پایتخت این کشور رم و واحد پول آن یورو می باشد. این کشور دارای مرزهای مشترک با اتریش ، فرانسه ، واتیکان ، سان مارینو ، سوئیس و اسلوونی است. ایتالیا دارای آب و هوای مدیترانه ای و مذهب حاکم ، مسیحیت کاتولیک است . ایتالیا شبه جزیره ای است که در مرکز دریای مدیترانه واقع شده ، دریایی که تولد تمدن های بسیاری را به خود دیده . ایتالیا دارای تاریخی غنی از تماس ها و تبادلاتی می باشد که بر مردم ، اقتصاد و فرهنگش تأثیر گذاشته . رم ، فلورانس و بسیاری از شهر های دیگر از جمله مقاصد هنری هستند که برنامه هر بازدید کننده ای از شبه جزیره ایتالیا را تشکیل می دهند . میراث های فرهنگی پنهانی نیز در بسیاری از شهر ها وجود دارند.

در میان مناطق دیدنی ایتالیا می توان از موارد زیر نام برد:
1- برج پیزا: برج کج پیزا ، برج ناقوس دار کلیسای جامع ایتالیا ست که ناقوس آن 5/3 تن وزن دارد . در گذشته تصور می شد که کجی برج بخشی از طرح اولیه آن بوده است اما امروزه می دانیم که این مسأله صحت ندارد . ساخت این برج به طور عمودی طراحی شده بوده اما در طول ساخت بتدریج کج شده . این برج به دلیل کجی و زیبایی خاصی که دارد از سال 1173 تاکنون همیشه کانون توجه همگان بوده است.
2- قلعه دل مونت: این قلعه حدود 700 سال قدمت دارد . معماری منحصر به فرد این قلعه را مورد توجه گردشگران قرار داده است که ترکیبی از معماری باستانی در ایتالیا و معماری اسلامی و سبک گوتیک در شمال اروپا می باشد . به علت ارتفاع زیاد این قلعه انتظار می رود که دارای چند طبقه باشد اما تنها 2 طبقه دارد . با توجه به موقعیت قلعه معلوم می شود که بعنوان زندان از آن استفاده می شده است.

3- صومعه سنت آنتیمو: این صومعه زیبا به سبک رومی و بر روی محلی که احتمالاً یک کلیسای کوچک بوده بنا شده است . این بنا یک نمونه فوق العاده زیبا از معماری رومیان است . ورودی این بنا طاق بلندی دارد و با نقش برجسته زیبایی تزئین شده . قسمت جالب این صومعه راهرو کوچک سمت چپ است که قدمت آن به قرن 9 باز می گردد و در انتهایش برج ناقوس کلیسا قرار دارد که شیشه های پنجره آن تک رنگ و دو رنگ است . در داخل کلیسای سنت آنتیمو سه سالن بزرگ وجود دارد . ستون های زیبا و بلند ، ابهت و زیبایی خاصی به سالن بخشیده . همچنین سنگ مرمری بزرگ و زیبایی هم به چشم می خورد که بر روی آن طرح هایی از انسان ، گل و اشکال هندسی حکاکی شده است .
 


 

   بلغارستان


بلغارستان کشوری است در جنوب شرقی اروپا ، پایتخت این کشور سوفیا (صوفیه) میباشد. مساحت بلغارستان 912/110 کیلومتر مربع بوده و جمعیت آن بالغ بر 198/775/8 نفر است. کشور بلغارستان 28 استان دارد. بلغارستان از شمال با جمهوری دومانی ، از غرب با یوگوسلاوی و از جنوب با یونان و ترکیه هم مرز است . 85% جمعیت بلغارستان را بلغارها و 9% را کولی ها تشکیل می دهند. همچنین گروه هایی از روس ها ، رومانی ها، ارمنی ها، یونانی ها و سایر اقلیت های کوچک نیز در این کشور به سر می برند. واحد پول بلغارستان لوا است. زبان بلغاری زبان رسمی این کشور است . 85% جمعیت پیرو آیین مسیحیت نوع ارتدوکس بوده و 13% جمعیت را مسلمانان تشکیل می دهند. در بلغارستان 80 هزار شیعه وجود دارد. بلغارستان کشوری است که دیدنی های فراوانی دارد. در دره رودخانه دوسنسکی لام در شمال شرقی بلغارستان مجموعه ای از کلیسا ها و صومعه های سنگی در مجاورت ایوانو وجود دارد که بسیار دیدنی است. این مکانی است که اولین زاهدان بلغارستان در قرن دوازدهم کلیساهای خود را بنا کردند . نقاشیهای که روی دیوارهای آن کشیده شده است گواه مهارت استثنایی نقاشان آن است.

یکی دیگر از آثار دیدنی بلغارستان می توان به مسجد ابراهیم پاشا ، کلیسای سنت دیمیتار ، پل رودخانه یانترا ، صومعه پادکامرسکی ، مقبره تراسیما ، مقبره سپوچرا کلیسای سنت اسپاس . بناهای باستان شناسی فراوانی نیز در بلغارستان وجود دارد که تاریخ آنها به هزاران سال قبل باز می گردد و همگی ارزش دیدن دارند که از میان آن ها می توان به قلعه بوکلون ، برج ساروتز ، شهر مقدس پرپریکون و شارلوت رامینگ اشاره کرد.


 

   تایلند


تایلند کشوری ست در جنوب شرقی آسیا. پایتخت آن بانکوک است و از نظر جغرافیایی به 4 منطقه تقسیم می شود: منطقه مرکزی ، شمالی ، جنوبی و شرقی. مساحت این کشور 514000 کیلومتر مربع ، با جمعیت 62354402 نفر و دین بودایی و اسلام می باشند و واحد پول این کشور بات بوده و حکومت آن پادشاهی است. مردم تایلند بسیار خونگرم ، مهربان و مهمان نواز ، صبور و با وقار هستند. در بین مردم تایلند خانواده جایگاه و منزلت خاصی دارد. مردم تایلند مانند بسیاری از کشور های دیگر تماس زیاد و مداومی با خارجیان از ملیت های گوناگون و فرهنگ های مختلف دارند اما همواره مایلند فرهنگ و سنت خود را حفظ کنند. کشور تایلند بیشترین میزان توریست را در بین کشور های شرق آسیا دارد. کاوش های باستان شناسی حاکی از وجود تمدن های بسیار کهن در این کشور می باشد.
این کشور دارای جشن ها و مراسمات ملی و فرهنگی زیادی است که هر ساله در مواقع خاص برگزار می گردد. مهمترین آنها برای خارجیان جشن آب پاشی است که حقیقتاً زیبا و جذاب است. این جشن هر ساله در نیمه اول اردیبهشت به مدت 3 روز پشت سر هم برگزار می شود و تمام مردم تایلند از جمله مسئولان رده اول برای شرکت در این جشن به تایلند مسافرت می کنند. در مدت این جشن همه مردم ، دختر و پسر ، پیر و جوان در هر کوچه و گذر روی یکدیگر آب می ریزند.
یکی از مناطق دیدنی تایلند جزیره پوکت است که در جنوب تایلند قرار دارد و به معنای کوه جواهر است ، در گذشته به دلیل داشتن سنگ های معدنی مشهور بوده اما امروز بعنوان بهشت جهانگردان معروف است. سواحلی با شن های سفید ، پوشش گیاهی جالب با نخل های سر به فلک کشیده ، دریایی آبی رنگ و شفاف ، آرامش دهنده و کف دریا و زیبایی وصف ناپذیری به این جزیره داده است . یکی از معروفترین اماکن پوکت معبد چالونگ است و قابل بازدید برای عموم می باشد . در نزدیکی معبد باغ وحش پوکت قرار دارد که در آن نمایش های جالبی با استفاده از حیوانات، از جمله نمایش شامپانزه ها ، فیل ها و تمساح ها اجرا می شود.

 

   ترکیه


ترکیه نقطه تلاقی 2 قاره مهم آسیا و اروپا می باشد یعنی در جنوب شرقی اروپا و جنوب غربی آسیا واقع شده. این کشور از سه طرف توسط دریا احاطه شده است: سیاه، مدیترانه و اژه. پایتخت این کشور آنکارا و زبان مردم آن ترکی میباشد. ادیان رسمی جمهوری ترکیه اسلام، مسیحیت و یهودی است. ترکیه کشوری ست با فرهنگی غنی، مردمی اصیل و طبیعتی زیبا و متنوع که بعنوان مهد بسیاری از تمدن ها شناخته می شود. در نتیجه موقعیت جغرافیایی این کشور ملت ترکیه دائماً با فرهنگ های بسیاری در ارتباط بوده اند. در دریای اژه جزایر متعددی از جمله ایمیرس وجود دارند که متعلق به ترکیه می باشند. 10 بنای فرهنگی در ترکیه وجود دارد که عبارتند از:

1- ایا صوفیه با ستون بندی چوبی که در میدان سلطان احمد استانبول قرار دارد.
2- موزه موزائیک آنتالیا: موزائیک های این موزه به گونه ای اعجاب انگیز و زیبا نشاندهنده زندگی دوران دوم باستان بوده.
3- متروپولیس: قصبه مادر مقدس.
4- شهر آنرا نوبی: شهر ثروتمند امپراطوری روم .
5- ماردین: نمایی از معماری سوربانی.
6- شهر هاتوشاس: پایتخت امپراطوری.
7- شهر ایزنیک: شهر موزه میراث دوران هیلینستیک.
8- آسوس.
9- شهر برگاما.
10- مقبره آپولون سمینتئوس.

در ترکیه موزه های بسیار زیادی وجود دارد که می توان آن ها را بر اساس نوع مواد موجود به 5 دسته تقسیم کرد:
1- موزه های باستان شناسی مانند: آدانا.
2- موزه های تاریخ، تاریخ هنر و مردم شناسی مانند: مولانا.
3- بناهای یادبود که از نقطه تاریخی حائز اهمیت می باشد مانند: بناهای یادبود شهید.
4- موزه های خاطرات حوادث بزرگ و بزرگان ترک مانند: جمهوریت.
5- خانه های موزه ای که از حیث معماری اهمیت دارند مانند: خانه مراد.
به جز این پنج دسته موزه های دیگری هم از قبیل موزه نظامی و مطبوعات وجود دارند.
کتابخانه در میان ترکان سابقه ای طولانی دارد که بعضی از آنها عبارتند از: آدانا، آقاسکی، کتابخانه ی موزه ی مولانا، کتابخانه ی یوسف آقا ، کتابخانه ی موزه ی توپقابی سرای، کتابخانه ی موزه ی آثار ترک اسلامی، کتابخانه ی کوپربلی، کتابخانه ی ملت و کتابخانه ی عاطف افندی.
استانبول - آنتالیا
دو شهر مهم ترکیه، استانبول و آنتالیاست. استانبول بزرگترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی اقتصادی آن است استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد . بندر طبیعی شاخ ذرین یا خلیج در این شهر واقع شده. این کلان شهر به عنوان شهر فرهنگی اروپا برای سال 2010 انتخاب شده است.
وجود موزه ها کلیسا ها کاخ ها مساجد باشکوه و بازارها و طبیعت زیبای این شهر همواره باعث شگفتی گردشگران می شود: عمارت ماسلای، مسجد رستم پاشا، عمارت چپنعلی کوشک، موزه سنتی ایرنه، برج بیاذیت و پارک متانیک.
آنتالیا یکی از زیباترین شهر های ساحلی جنوب غربی ترکیه در کنار دریای مدیترانه است که بواسطه تاریخ غنی، دریای آرام و چشم نواز و افتاب همیشگی و مناظر دلفریب از دیر باز مورد توجه جهانگردان قرار گرفته است و پیشرفت صنعت جهانگردی به همراه متنوع ترین امکانات رفاهی و تفریحی در سطح جهان موقعیت ویژه ای برای این شهر به ارمغان آورده است. آنتالیا دارای آب و هوای خاص مدیترانه ای با تابستان های آفتابی و زمستان های معتدل است.
چشم اندازهای رؤیایی، کوه های سر به فلک کشیده و دریا ی با شکوه جلوه ی ویژه ای به آنتالیا بخشیده. شهر آنتالیا دارای دو ساحل معروف توریستی است که استفاده از آن برای عموم آزاد است: ساحل شنی لارا در شرق و ساحل سنگی کنی آلتی در غرب. درهتل های موجود در مرکز آنتالیا نقاط مخصوص شنا ، صخره ای می باشند. آبشار دودان در این شهر در نوع خود کاملا ً بی نظیر است چراکه می توان در پشت آبشارها قدم زد. غار کاریین در کوه کان نیز زیبایی خاصی دارد که با آغاز روز روشن می شود و از سه اتاق متصل به هم عبور می کند. در پارک دوزلرکامی در بیست کیلومتری شمال آنتالیا گونه ای از آهو و بز کوهی محافظت می شود . کینیک سرزمین شگفت انگیز و آرامی است که در ساحل غربی آنتالیا قرار گرفته و یکی از مکان های درجه یک برای گذراندن تعطیلات شما به شمار می رود . امکانات مدرن برای توریستها در سواحل ماسه های طلایی شرق آنتالیا ساعات خوشی را برای شما فراهم خواهد آورد.


 

   چین


چین در نیم کره شمالی ، در قسمت شرقی قاره آسیا و ساحل غربی اقیانوس آرام واقع گردیده و سومین کشور بزرگ دنیا می باشد. مساحت جمهوری خلق چین 6.9 میلیون کیلومتر مربع و پایتخت آن ، پکن است که یکی از مراکز فرهنگی عصر کهن بوده و سابقه تاریخی آن به سه هزار سال قبل باز می گردد . این کشور 1.3 میلیارد نفر جمعیت دارد . واحد پول چین یوآن می باشد. چین یک حکومت کمونیستی است. این کشور با روسیه ، مغولستان ، برمه ، تائوس ، پاکستان ، کره شمالی ، ویتنام ، هند ، افغانستان همسایه است. 93درصد مردم آن را نژاد هان، 3.1 درصد نژاد شانگ، 8.0 درصد را نژاد هوی و 6.4 درصد را دیگر نژادها تشکیل می دهند .
بسیاری از مردم چین تحت تعالیم بودا و کنفوسیوس قرار دارند. از شهر های مهم آن می توان به شانگهای ، تین تین ، چونگ کنگ و کانتون را نام برد. چین از حیث تنوع خاک و زمین کشوری غنی است.

از جاذبه های این کشور می توان به دیوار چین اشاره کرد. دیوار چین یک بنای عظیم است که ساخت آن حدود 1400 سال یعنی از قرن دوم قبل از میلاد تا قرن هفدهم میلادی ادامه پیدا کرد و بمنظور مقابله با هجوم اقوام مهاجر عشایر ساخته شد . مجموعه معماری های باستانی درخشان و سحر آمیز شهر ممنوعه نیز در بیجینگ چین قرار گرفته است . این بنا در جهان به عنوان پردامنه ترین و کامل ترین مجموعه معماری چوبی باستان بوده که سمبل فرهنگ درخشان چین است . قصر یوان مینگ یوان نیز معروفیت خاصی در چین دارد.

جاده ابریشم ، جاده قدیمی تجارت چین که بیش از 2 هزار سال پیش مورد استفاده بوده کماکان در جهان شهرت بسیاری دارد . به سبب اینکه ابریشم و پارچه های ابریشمی چین از این جاده به غرب توزیع می شد آن " جاده ابریشم " نامیدند. جاده ابریشم تاریخ دیرینه دارد و در روند پیشرفت تمدن جهان نقش مهمی ایفا کرده است .
مردم چین سالانه سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین را جشن می گیرند . این روز مصادف با اول اکتبر است که مردم این روز را به شیوه های مختلف جشن می گیرند.


 

   دبــی


دبی یکی از شهرهای امارات متحده عربی است. شهر دبی مانند سایر امارات هفت گانه امارات متحده عربی امیر نشین یا شیخ نشین است. دبی در جنوب کشور ایران قرار داشته و واحد پول این کشور درهم می باشد.
شهر دبی به دو بخش دیره و بر دبی تقسیم شده است. دو پل به نام های قرهود و آل مکتوم و یک تونل به نام نفق الشندقه که از زیر آب می گذرد، این دو قسمت را به هم مربوط می کند. دیره محلی بازاری، سنتی، قدیمی و کارگری است اما بخش بر دبی محلی است که مسئولین دبی قصد دارند که در آن شهری مدرن با بافتی پیشرفته بسازند. خیابان شیخ زائد با ساختمان های مجلل و بلند بناست که بزرگترین برج دنیا را در خود جای خواهد داد. بالای شهر دبی ساحل کناری جمیرا خواهد بود، با انواع ویلا های مجلل چند میلیون دلاری و پالم هایی که در دل خلیج فارس پی ریزی و بنا شده اند.
جاذبه های شهر دبی عبارتند از:
1- برج العرب: به ارتفاع 321 متر که در جزیره ای مصنوعی بنا شده . هفت طبقه از این هتل بصورت آکواریوم در زیر دریا وجود دارد. صاحبان هتل آنرا 7 ستاره می خوانند اما در واقعیت بیشتر سازمان های رتبه دهنده آن را 5 ستاره می دانند.
2 - برج دبی: آسمان خراشی است که اکنون مراحل اولیه ساخت آن در حال گذران است . این برج 150 طبقه و 550متر ارتفاع دارد و در آن بخش هایی با کاربرد های تفریحی ، مسکونی ، اداری و تجاری وجود دارد.
3 - جزیره نخلی جمیرا
4 - صحرای رمل
5 - پیست اسکی برف


بازارهای سنتی و معروف دبی عبارتند از : بازار مرشد ، نایف ، سبخه ، تخته ، بازار طلا.
دبی روستاهای فراوانی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد : پارک خور ، صفا ، مشرف ، جمیرا ، ممرر ، القوز ، واید وادی ، لیجرلاند . برج ساعت در دیره نیز از مشهوریت و اهمیت خاصی در دبی برخوردار است.

 

از مکان های تاریخی شهر دبی می توان به موارد زیر اشاره کرد : خانه ی شیخ سعید که از دبی حیاط وسیع ، ایوان، مهمان خانه و تعدادی اتاق، نور گیر های مشبک چوبی و پنجره های کنده کاری شده تشکیل شده.
دهکده ی میراثی: افراد این آبادی مانند کتابی مصور زندگی قبیله ای و بادیه نشینی مردم این خطه را به معرض تماشای شما قرار می دهند.

بستکیه: خانه هایی با معماری های قدیمی، کوچه های باریک و بادگیرهای مرتفع نشان از نوع زندگی مردم دبی دارد. موزه ی دبی یکی از بناهای زیبای دبی است. در این موزه مدل های زنده ، نماهای زندگی روزمره مردم قدیم دبی را به تصویر می کشند . یک بازار شلوغ ، یک مدرسه ی اسلامی ، زندگی بیابان نشینی در شب و زندگی ماهیگیران از جمله این نماها می باشند. مسجد جمیرا نیز یکی از بناهای دیدنی دبی است .


 

   سنگاپور


جمهوری سنگاپور کشوری است در جنوب شرقی آسیا با جمعیت 8000023 نفر که با زبان مالایی صحبت می کنند و پایتخت آن سنگاپور است . مساحت این کشور 616 کیلومتر مربع ، دین مردم آن دائوئی و بودایی و واحد پول آنان دلار سنگاپور می باشد. این شبه جزیره یکی از مراکز بزرگ تجاری و دادوستد کالا در جهان است. آب و هوای این کشور گرم و مرطوب بوده ، اقتصاد آن رشد و شکوفایی فراوانی داشته و همین امر سنگاپور را به یکی از ثروتمند ترین مناطق دنیا تبدیل کرده است .
سنگاپور توسط یک جاده ترانزیت با مالزی و دیگر نقاط جنوب شرق آسیا مرتبط است.
بنادر سنگاپور محل تبادل بزرگ ترین محموله های تجاری بوده و از نظر صنعت توریسم بسیار پیشرفته است. تعداد هتل های 4 و 5 ستاره سنگاپور بسیار زیاد است و می توان بهترین خدمات مراکز توریستی را در این منطقه دید. همچنین از سنگاپور می توان به راحتی با کشتی به جزایر اندونزی سفر کرد. فرودگاه سنگاپور یکی از بزرگترین فرودگاه های دنیاست با بیشترین ترافیک پروازی از مراکز مدیتیشن، بوتیک ها، گل فروشی ها و مراکز خرید آن می توان در طول 24 ساعت شبانه روز استفاده کرد.
 در قسمت " هند کوچک " می توان بهترین ساری های هندی ، ادویه تازه یا تصاویری زیبا از خدایان هندو را خریداری کرد . هند کوچک یک منطقه معمولی اما سرشار از رنگ ، مغازه های دیوار به دیوار و رایحه ادویه های تند هندی با انواع غذاهای گیاهی است که موزیک فیلم های هندی آن را قدری مدرن تر از سایر مناطق نشان می دهد.
فستیوال های زیادی در این منطقه برگزار می شود از جمله : فستیوال چینی " ارواح گرسنه " در سپتامبر . این جزیره زیبا تعداد زیادی موزه ، آکواریوم ، امکانات ورزشی و ساحلی زیبا وجود دارد . همچنین در اینجا هتل های لوکس، کمپینگ و رستوران های فراوانی برای گردشگران دارد.

نمایش رقص آب که نوعی بازی نور با آب است نیز در این محل برگزار می شود . مسجد بزرگ سلطان بزرگترین و فعالترین مسجد سنگاپور است . در این منطقه می توان غذاهای اسلامی پخت هندیان مسلمان را پیدا کرد . در قسمتی از سنگاپور که مستعمره بوده آثار فراموش نشدنی رافلز را می توان مشاهده کرد : کاخ ها ، موزه ها ، گالری های هند و رستوران های شیک .


 

 

   فرانسه


فرانسه کشوری ست که بخش اصلی آن در اروپای غربی است و چند جزیره و ناحیه دردیگر قاره ها دارد . مساحت فرانسه 843/674 کیلومتر و جمعیت آن بالغ بر 63587700  نفر می باشد. پاریس بعنوان پایتخت و بزرگترین شهر فرانسه شناخته شده است. واحد پول این کشور یورو است. فرانسه از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست و در شورای امنیت سازمان ملل دارای حق وتو است . شهرهای اصلی پاریس عبارتند از : مارسی ، مونپلیه ، استراسبورگ ، تولوز ، گرونوبل . ساحل های مرزی فرانسه را به 4 دریا متصل می کنند : دریای شمال ، مانش ، اطلس ، مدیترانه . فرانسه از آب و هوایی معتدل و 4 فصل برخوردار است. فرانسه با 70 میلیون توریست اولین کشور توریستی جهان قبل از اسپانیا ، آمریکا ، ایتالیا و استرالیا ست.
برخی از آثار مهم فرهنگی و تاریخی این کشور:
1- قصر ورسای: قصر ورسای در پاریس مکانی است که زیباییش چشم بیننده را خیره می کند.
باغ این قصر در جهان بی نظیر است. استخرهایش، 500 سال پیش به روش های جکوزی امروزه ساخته شده. این ساختمان دارای معماری بسیار جالبی ست. یکی از مسائلی که این قصر را از سایر قصرهای آن دوره متمایز می کند این است که به صورت آپارتمانی ساخته شده ، در واقع آپارتمان 4 طبقه ای که دارای اتاق های مجلل و بزرگ است. علاوه بر تزئین زیبای ساختمان باغ آن نیز با فواره های بلند و رقص نور و آب توجه همه بازدید کنند گان را به خود جلب می کند. در محوطه خارج از قصر ساختمان هایی دیده می شود که کلیسای سلطنتی بوده است که روی دیوارها یش نقاشی هایی به سبک گوتیک است.
2- موزه لوور: این موزه محل نگهداری نزدیک به 6000 تابلوی نقاشی اروپایی ست . وجود 1478تابلوی نقاشی از استادان بزرگ آن را به یکی از ثروتمند ترین مجموعه های آن زمان اروپا تبدیل کرده است.

3- خیابان شانزلیزه: این خیابان به خاطر سینماها ، کافه ها ، فروشگاه های ویژه و لوکسش یکی از شناخته شده ترین خیابانهای جهان بشمار میرود و معنی آن "دشت الیزه" است ( الیزه یعنی خجسته ) . این بلوار بطول 1910 متر در شمال غربی پاریس قرار گرفته. " طاق نصرت " معروف پاریس در انتهای شانزلیزه واقع شده. شانزلیزه بخشی از محور تاریخی پاریس به شمار می رود.
4- مرکز ژرژ پمپیدو: نام مؤسسه هنری و فرهنگی شامل یک کتابخانه عمومی بزرگ و موزه ملی مدرن است . ویژگی ظاهری این مرکز ، معماری بی همتا و جنجال برانگیز ساختمان آن است . در این طرح تمامی لوله کشی ها و کانال های تهویه هوا و سیم کشی برق در بیرون ساختمان و در معرض دید قرار دارد . حتی تیرها و ستون های سازه ساختمان نیز همگی دیده میشوند.
5- برج ایفل: نام این برج از نام طراح آن کوستا و ایفل گرفته شده . برای ساخت این بنا کارگران 18038 تکه آهن را با 5/2 میلیون پیچ به هم متصل کردند . بلندی این برج 300 متر و وزن تقریبی آن 7000 تن می باشد. تا بالاترین نقطه برج 1665 پله وجود دارد که البته پله های طبقه دوم به بالاترین نقطه برج به روی بازدید کنندگان بسته است . ساختار این سازه بشکلی ست که باز و بدون طبقه های میانی می باشد . یک سمت آن رودخانه سن و سمت دیگر آن ، البته کمی دورتر 2 بنای کم و بیش گنبدی شکل و زرین رنگ دیده می شود این ولید نام دارد و گور ناپلئون آنجاست.


 

 

   قبرس

 
جمهوری قبرس با مساحتی در حدود 9251 کیلومتر مربع بعد از سیسیل و ساردنی سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه می باشد . این جزیره در شرق دریای مدیترانه قرار دارد و پایتخت آن نیکوزیا می باشد . جمعیت قبرس 925/775 نفر است که 2 تیره یونانی و ترک در آن زندگی می کنند. زبان مردم قبرس یونانی و ترکی و دین آن ها مسیحیت است. واحد پول قبرس پوند قبرس و لیر ترکیه می باشد. در زمین های قبرس مرکبات، سیب زمینی، گندم و جو و زیتون کاشت می شود و شامل صنایع دستی و محلی می باشد . توریسم منبع درآمد مهمی برای قبرس بشمار می رود . امروزه قبرس کشور مدرنی محسوب می شود که فرهنگ اروپایی را به جاذبه های سنتی پیوند می دهد .
یکی از مزایای این جزیره مدیترانه ای این است که در طول مدت سال نور خورشید خودنمایی می کند . قبرس دارای روزهای آفتابی و دمایی مطلوب است و این بدین معنی است که قبرس همیشه در تمام فصول دارای تفریحات لذت بخشی است از آب تنی گرفته تا دیدن فستیوال های متفاوت.
ساکنین این جزیره بسیار مهربانند و توریست ها را مورد مهمان نوازی خود قرار می دهند. به راحتی می توان از نور خورشید ، ساحل شنی ، آب طلایی و پاک این جزیره در تعطیلات خود لذت فراوان برد . شهر پافوس در قبرس بسیار زیبا و فریبنده است . شهر ساحلی لیماسول که بسیار پر طراوت و خوش آب و هواست ، بزرگترین پاتوق ساحلی در قبرس بشمار میرود.
آیاناپا ، بهشت توریستی قبرس با ساحل طلایی و دل فریب ، آب شفاف ، شب های رؤیایی و شگفت انگیز ، به همراه ساکنین خوش مشرب ، خون گرم و با محبتش به جذابیت قبرس افزوده است . هتل های ساحلی با استخرهای شنا ، زمین های تنیس ، کلینیک های پزشکی و رستوران های تاپ خود ، در زمره بهترین و مجهزترین هتل های جهان قرار دارد.
اکثر هتل ها دارای امکانات رفاهی فراوانی برای کودکان است ، از استخرهای شنای کودکان گرفته تا مراکز نگهداری و مراقبت از آنها . بنابراین والدین می توانند مطمئن باشند که قبرس مکان بسیار امنی است که جرم در آن معنایی ندارد و براحتی می توانند آنجا استراحت کرده و تعطیلات خود را به خوبی و خوشی سپری کنند .


 

   مالزی


کشور مالزی در جنوب شرقی آسیا واقع شده و مساحت آن 965322 کیلومتر مربع و جمعیت آن 17861000 نفر بوده و از دو قسمت کاملاً مجزا تشکیل می شود. بخش غربی (شبه جزیره مالایا) و بخش شرقی شامل مناطق سابا و ساراوای است که بطول 700 کیلومتر در جنوب دریای چین گسترده شده. حکومت مالزی مشروطه سلطنتی، پایتخت آن کوالالامپور می باشد. مردم مالزی به زبان های مالزیایی و انگلیسی صحبت می کنند و دارای دین های بودایی و اسلامند . واحد پول مالزی رینگیت است. آب و هوای این کشور گرمسیری بوده و هوا در مدت سال گرم و مرطوب است. مالزی کشوری است کوهستانی و پوشیده از جنگل های استوایی. مالزی یکی از بزرگترین صادر کنند گان قلع در جهان می باشد. صادرات مهم این کشور عبارتند از: روغن نخل، نفت خام، کائوچو، آناناس، تنباکو، الوار، کاکائو و ادویه. اکثر جمعیت مالزی کشاورز بوده و از 3 نژاد مالایی 60% ، چینی 27% ، هندی 12% و غیره 1% تشکیل شده اند.
از جاذبه های مالزی می توان به جنگل های بسیار قدیمی آن اشاره کرد، از جنگل های ساحلی گرفته تا جنگل های بلوط کوهستانی ، که در نقاط دیگر دنیا تنها در افسانه ها یافت می شوند. تامان نگارا از جمله قدیمی ترین جنگل های همیشه بارانی دنیا ست. عمر این جنگل 130 میلیون سال است و به خاطر حیات وحش ، رودخانه های وحشی و آبشار های زیبا و طبیعت بسیار شگفت انگیزش بعنوان یکی از پدیده های دیدنی کره زمین به حساب می آید و همین امر سبب شده که این جنگل پاتوق ماجراجویان مختلف باشد.
غار های بسیار دیدنی به همراه کوه های سر به فلک کشیده و آوای انواع حیوانات وحشی در آن به راستی رؤیای هر توریستی را به واقعیت تبدیل می کند . گفته می شود که بسیاری از اسرار و رموز کشف نشده طبیعت در این منطقه قرار دارد . نکته جالب این است که در تامان نگارا انواع تسهیلات و امکانات رفاهی از جمله هتل ها ، نایت کلاب ها ، کافی شاپ ها و دیگر فعالیت های تفریحی برای توریست های دنیا مهیا می باشد.
جزیره های دور کران مالزی از زیبایی وصف ناپذیری برخوردارند . برج ها دو قلوی مالزی یکی از بلندترین و زیباترین ساختمان های جهان بشمار می روند . این برج ها توانسته اند لقب بلندترین ساختمان های قرن بیستم را از آن خود کند . طراحی این برج 88 طبقه بصورتی انجام گرفته که یادآور فرهنگ و معماری اسلامی و همچنین انعکاس میراث اسلامی مالزی است . ساختار بیرونی این آسمان خراش اساساً از شیشه و فولاد است در پایین این بنا فضایی تجاری بنام سوریا کی ال سی سی تأسیس شده که در کوالالامپور شهرت فراوانی دارد.

 

   مصر


جمهوری مصر کشوری است در شمال قاره آفریقا . مصر پر جمعیت ترین کشور آفریقایی است و پایتخت آن شهر قاهره می باشد . مساحت این کشور 1/001/449 کیلومتر مربع و واحد پول آن لیره است. در شمال مصر دریای مدیترانه و در شرق آن دریای سرخ قرار دارد . از سمت جنوب با سودان و از سوی باختر با کشور لیبی همسایه است. در شرق و شمال شرقی این کشور شبه جزیره ای است که شبه جزیره سینا خوانده می شود که تا قبل از قرن نوزدهم به خاک مصر متصل بود اما در سده بیستم کانالی حفر شد که آن را از خاک مصر جدا کرد و دریای سرخ را به مدیترانه متصل کرد . نام این کانال سوئز است و چون مسیر ارتباطی میان سه قاره اروپا ، آسیا و آفریقا می باشد ار اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
پایتخت مصر قاهره بوده و از شهر های مهم ان می توان به اسکندریه ، اسوان ، جیره ، بورت سعید و فیوم اشاره کرد.
در کشور مصر دیدنی های باستانی فراوانی وجود دارد . بعضی از آن ها بناهای تاریخی هستند در حالی که بقیه شهرهای باستانی هستند که بیش از یک بنای تاریخی تلقی می شوند.

در هر حال معابد ، مقبره ها ، اهرام ، مجسمه های عظیم ، ساختمان های اداری ، قصرها و خانه های خصوصی این بناهای تاریخی را تشکیل می دهند . از معابد و مقبره ها بیش از بناهای دیگر مورد توجه قرار می گیرند زیرا به نظر می رسد که بیشتر از اماکنی چون قصرها و خانه ها عمر می کنند و به همین دلیل نیز بنا شده اند. در حقیقت بسیاری از معابد و مقبره ها بیش از 1 میلیون سال عمر می کنند. بنابراین آن ها را از سنگ های سخت می سازند در حالی که خانه ها ، قصرها و اماکن اداری را با آجرهای گلی بنا می کنند. اهرام ثلاثه مصر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اهرام مصر از سه هرم تشکیل شده که در کنار آن هرم های دیگر نیز وجود دارد . هرم غول پیکر مصر از قدیمی ترین عجایب هفتگانه است که در میان عجایب هفتگانه است که تا به امروز باقی مانده .

 اهرام مصر از هر نظر چه معماری و چه موقعیت جغرافیایی در محل مناسبی قرار دارند . یکی از آثار بسیار زیبایی که در روبروی هرم بزرگ قرار گرفته مجسمه ابوالهول است. این مجسمه از لحاظ معماری بسیار زیبا می باشد و طبق مدارک بدست آمده این مجسمه وظیفه محافظت از اهرام مصر را دارد . مر شهری باستانی است با بناهای قدیمی بسیار زیبا که چشم هر بازدید کننده ای را به خود محسور کرده است.